مشاوره رایگان : 7085 139 -0917
علت شکرک زدن عسل چیست؟
رس بستن عسل که در اصطلاح عامیانه به آن شکرک زدن عسل هم می گویند از نقطه نظر بسیاری از مصرف کنندگان که آگاهی کافی از...

شکرک زدن عسل طبیعی

رس بستن عسل که در اصطلاح عامیانه به آن شکرک زدن عسل هم می گویند از نقطه نظر بسیاری از مصرف کنندگان که آگاهی کافی از خصوصیات عسل طبیعی ندارند، رس بستن عسل را نشانه غیر طبیعی و تقلبی بودن عسل می دانند.
اما واقعیت چیز دیگریست،
پس شکرک زدن عسل نشانه چیست ؟ شکرک زدن عسل نه تنها بر تقلبی بودن و شکری بودن عسل نیست ، بلکه برعکس معرف آن است که عسل کاملا سالم و عسل خام است و به هیچ وجه با شکر مخلوط نشده است و این خلاف تصور غلط و رایج در ایران است که عسل شکرک زده و سفت شده را تقلبی می دانند.( این سخن از مرحوم دکتر شهرستانی پدر زنبورداری ایران و استاد فقید دانشگاه است)

شکرک زدن عسل طبیعی

شکرک زدن عسل

پروفسور مرتضی اسماعیلی فوق دکترای حشره شناسی و ترویج و آموزش کشاورزی و استاد فقید و ممتاز دانشگاه تهران در مورد شکرک زدن عسل و علت آن چنین می نویسد: آنچه که در اصطلاح شکرک زدن عسل می گویند و به خاطر وجود کلمه شکر در ذهن تقلبی بودن عسل را تداعی می کند،چیزی جز پدیده تبلور (بلور شدن،کریستالیزه شدن عسل )نیست.

دلایل شکرک زدن عسل

عسل به علت درصد بالای مواد قندی که دارد در واقع یک ماده جامدی است که تحت شرایط بسیار شکننده ای به صورت مایع قرار دارد.این ماده اشباع شده قندی ( منظور از قند،انواع قندهایی است که در علم شیمی با پسوند اوز مشخص می شود مانند:گلوکز،فروکتوز و مالتوز) باید در واقع جامد باشد، ولی به طور اتفاقی مایع است. به همین دلیل به محض اینکه شرایط مطلوب مهیا شود این تغییر فیزیکی یعنی شکرک زدن عسل، پدیدار می گردد.

دلایل شکرک زدن عسل

شکرک زدن عسل بستگی به ترکیبات آن ،شرایط و مکان نگهداری عسل ،بسته بندی نمودن و یا ذخیره شدن آن دارد و همیشه علامت نامرغوب بودن آن نیست. بعضی عسل ها در شان (قاب) هم کریستالیزه ( رس ، شکرک) می شوند. اکثر عسل ها پس از مدتی که در انبار، فروشگاه و منازل نگهداری شدند خوب به خود شکرک زده و از حالت مایع خارج می گردند و به اصطلاح رُس می کنند.

برای مشاوره رایگان در مورد خرید عسل طبیعی با شماره 09171397085 تماس بگیرید.

مطالب مشابه عسل طبیعی

بهترین مارک عسل در ایران ، بهترین عسل ایران کجاست ؟ خرید بهترین عسل طبیعی ، گرانترین عسل ایران

ادامه مطلب

عسل کنار اصل دارای عطر و طعم بسیار ویژه ای است ، افرادی که قصد دارند عسل کنار خرید کنند با ما تماس بگیرند

ادامه مطلب

ویژگی عسل خوب چیست؟ عسل طبیعی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ ویژگی عسل مرغوب یا عسل اصل طبیعی چه میباشد؟

ادامه مطلب

بره موم Propolis زنبور عسل یکی از مهم ترین مواد تولید زنبورها می باشد ، خواص بره موم برای بیماران سرطانی بسیار مفید است

ادامه مطلب

عسل طبیعی نظرات کاربران

    نظری ثبت نشده است

عسل طبیعی نظر خود را بیان کنید

نام و نام خانوادگی *  

پست الکترونیک : *  

نظرات :