اطلاعات زنبورداری گیاه گلرنگ ( کاجیره یا کاغاله):

گلرنگ یا کاجیره یا کاغاله که در بعضی از استانهای جنوبی مانند کرمان گل خشت نامیده میشود این گیاه در بیشتر نقاط دنیا امروزه کشت میشود گلرنگ گیاهی است یکساله یا دو ساله ‏ دارای ساقه ای به ارتفاع 30 تا 60 وتا 150 سانتی متر می رسد.
این گیاه برگ های دندانه دار با دندانه های منتهی به خارهای ظریف و نوک تیز دارد شکل ظاهری پهنک برگ آن که از طرفی عاری از تار و از طرف دیگر دارای شبکه ای از رگبرگهای کاملاً برجسته در سطح تحتانی است، بهترین وسیله تشخیص این گیاه می باشد. از اختصاصات آن اینست که کاپیتولهائی منفرد و محصور در براکته هائی با ظاهر برگ مانند دارد. کناره براکته های مذکور نیز مانند برگ گیاه دارای خارهای ظریف و گاهی نیز در بعضی از فرم های پرورش یافته عاری از آن است گلهای آن عموماً لوله ای و دارای رنگ زرد مایل به قرمز است ولی تدریجاً زرد نارنجی می شود میوه اش بصورت فندقه‏ سفید رنگ و دارای دسته تار نازک در قسمت انتهایی است.

این گیاه از قدیم مورد توجه بوده است بقایای این گیاه در مقبره پادشاهان مصری دیده شده است پ، هند، آمریکا، مکزیک بزرگترین تولید کننده گلرنگ در جهان هستند.
از خصوصیات خوب این گیاه بخاطر دارا بودن ریشه عمیق می باشد که قادر است رطوبت را از اعماق دوتا سه متری خاک جذب کند و این گیاه به کم ابی مقاوم هست و در طول دوره رشداز زمان ساقه دهی تا به گل نشستن کمبود اب باعث کاهش رشد وعملکرد ان        می شود.
این گیاه منشاء غدایی خوبی برای زنبور زنبور عسل می باشد.

محل رویش :

در اکثر نواحی کشور به صورت کشت پاییزه وبهاره

زمان گلدهی:

به زمان کاشت بستگی دارد خرداد ،شهریور

میزان شهد:

خوب

میزان گرده:

خیلی خوب

دو نوع گلرنگ وجود دارد:

یک نوع آن مونو اسیدهای چرب غیر اشباع ( اولئیک اسید) زیادی دارد و نوع دیگر پلی اسیدهای چرب غیراشباع( لینولئیک اسید) بالایی دارد. معمولا نوع اول که کمتر از روغن زیتون اشباع شده است، استفاده می شود. نوع دوم بیشتر برای نقاشی کاربرد دارد. گلرنگ حاوی مقادیر بالاتر لینولئیک اسید می تواند پروتئین adiponectin را افزایش دهد. این پروتئین می تواند میزان گلوکز و شکستن اسیدهای چرب را تنظیم کند.

 

#عسل_گلرنگ

خواص درمانی گل گلرنگ:

کاهش دهنده کلسترول خون -ملین – خلط آور -تسکین دهنده سرفه – مدر – ضد التهاب – ترمیم کننده زخم ها

خواص درمانی میوه :

قاعده آور – کاهش دهنده کلسترول – کمک به درمان تصلب شرایین – ملین- کمک به رفع گرفتگی رگها
روغن دانه گلرنگ مناسبترین روغن برای کسانی است که کلسترول بالا دارند که دچار گرفتگی عروق هستند.
امروزه در صنایع غذایی از گل های ان برای رنگ کردن غذاها بجای زعفران استفاده می شود وجه مین خاطر زعفران تقلبی لقب گرفته است.